5 ciekawostek związanych z nieruchomościami!

napis

Nieruchomości to nade obszerna dziedzina, która łączy w sobie mnóstwo intrygujących wątków. My postanowiliśmy zebrać naszym zdaniem najciekawsze. Zapraszamy do zestawienia 5 ciekawostek związanych z dziedziną nieruchomości!

Trzy rodzaje butów

W Japonii dom jest największą świętością. Niektóre obyczaje i tradycje pochodzące z kraju kwitnącej wiśni trwają nieprzerwanie od setek lat, aż po dziś. Jednym z takich zwyczajów jest posiadanie trzech rodzajów obuwia. Każdy z domowników posiada buty przeznaczone do chodzenia poza domem, specjalne obuwie służące użytkowaniu łazienki oraz kapcie dzięki którym można bez problemu wychodzić na taras, czy balkon. W poruszaniu się po wnętrzu japońskiego domu, czy mieszkania zakładanie jakichkolwiek butów jest surowo zabronione.

Starość nie radość!

Z dalekiej Japonii powracamy na rodzimy grunt. Najstarszym obiektem architektonicznym w Polsce (nieoficjalnie!) jest Rotunda Świętego Gotarda w Strzelinie. Budynek został wzniesiony około roku 1140, a jego głównym budulcem jest łamany granit. Co ciekawe w latach późniejszych dobudowano maleńki kościółek wespół z dzwonnicą. Przez wiele lat obiekt ten służył właśnie jako dzwonnica. Wciąż jest obiektem badań wielu historyków i naukowców.

ulica

Piętrowe rekordy USA

Ze Strzelina podążamy do Nowego Jorku. Stany Zjednoczone to raj dla większości Amerykanów. O rozmachu tytułowego miasta świadczy rekord w postaci pierwszego w historii globu budynku, który posiadał ponad 100 pięter, ciekawe też są apartamenty w Hiszpanii. Obiektem tym jest popularny Empire State Building, którego budowa trwała zaledwie 14 miesięcy. Budynek ten powstał w roku 1931, a zatem za czasów wielkiego kryzysu ekonomicznego. Co ciekawe przez wiele lat był najwyższym budynkiem w Nowym Jorku dopóki, dopóty nie powstał kompleks World Trade Center. Na skutek zamachu powrócił na pierwsze miejsce i zajmuje je po dziś.

Liczby, statystki i nieruchomości

Zgodnie z raportami GUS okazuje się, że łączna liczba mieszkań w Polsce wynosi 14.5mln. Średnia powierzchnia statystycznego mieszkania z kolei wynosi około 70 metrów kwadratowych. Przeciętna liczba osób przypadających na jedno pomieszczenie to 0.70, a szacowana wartość nieruchomości na rodzimym rynku to aż 3.18 biliona złotych.

Symboliczny powrót do zdjęć

Na przestrzeni ostatnich dekad podstawowym rodzajem warstwy dekoracyjnej każdego salonu był obraz. Ten rodzaj sztuki zgodnie ze statystykami przestał wieść prym na początku roku 2019. Od tego momentu w większości rodzimych salonów królują zdjęcia i grafiki. Nie brakuje także plakatów oraz nowoczesnych tapet, które świetnie komponują się ze współczesnym designem.