Brama manualna oraz brama automatyczna – porównanie

zlota-brama-wjazdowa

Brama ręczna, czy brama automatyczna? Taki dylemat przyświeca wielu właścicielom posesji. Każde z tych rozwiązań posiada swoje wady i zalety. Jak twierdzą wysokiej klasy specjaliści z zakresu architektury – wszystko tak naprawdę zależy kilku istotnych czynników takich jak przestrzeń, budżet oraz zastosowanie i przeznaczenie. Warto pamiętać, że brama wjazdowa to nie tylko kwestia estetyki, to także jedno z podstawowych zabezpieczeń. W poniższym tekście przyjrzymy się bramom automatycznym oraz ręcznym.

Brama manualna – ręczna.

Podstawową zaletą bramy manualnej jest jej cena. Takie rozwiązanie jest o wiele tańsze od bramy automatycznej, która potrafi być nawet trzykrotnie droższa. Klasyczna forma bramy opatrzonej skrzydłami to rozsądny wybór zwłaszcza w przypadku domków letniskowych i działek. Warto zauważyć, że ręczne otwieranie i zamykanie bramy w formie klasycznej jest o wiele łatwiejsze i mniej męczące w porównaniu do bram wyposażonych w mechaniczny układ przesuwania. Innym atutem bramy manualnej jest prostota związana z montażem i ewentualnym demontażem. Nie warto inwestować w bramę automatyczną, gdy w najbliższym czasie zamierzamy zmienić ogrodzenie – wiąże się to z długotrwałymi pracami oraz wyższymi kosztami.

Brama automatyczna.

W przypadku bramy automatycznej koszta zarówno montażu, jak i samej bramy są znacznie wyższe. Ceny bywają zróżnicowane, jednak jeśli zależy nam na bramie automatycznej wysokiej jakości musimy być przygotowani na koszta oscylujące w granicach 4.000-7.000zł. Podstawowym walorem rozwiązań automatycznych jest nader wszystko komfort oraz wygoda. Tego typu brama sprawdzi się doskonale w przypadku częstych wyjazdów. Brama automatyczna jest również niezbędna w sytuacji, gdy posesja usytuowana jest przy ruchliwej drodze – wówczas kierowca nie musi opuszczać pojazdu w celu zamknięcia bramy, co stanowi spore utrudnienie ruchu i może doprowadzić do tragedii w postaci wypadku. Brama automatyczna sprawdza się znakomicie u osób prowadzących w obrębie swej posesji działalność gospodarczą. Poza funkcją zabezpieczenia jest to również rozwiązanie bardzo praktyczne. Warto to uzupełnić o dodatkowy monitoring podwórka – więcej tutaj, tak by widzieć co się dzieje przed bramą.

Podsumowanie oraz wnioski.

Zwłaszcza na przestrzeni ostatnich kilku lat sprzedaż bram z napędem mechanicznym znacznie wzrosła. Rozwiązanie to jest coraz bardziej popularne – głównie na obrzeżach większych miast. Aby dokonać słusznego wyboru warto sugerować się również wymiarami – bramy o szerokości przekraczającej 3m w momencie awarii będą stanowić spory problem do sforsowania. Ogromne znaczenie mają także kwestie stricte automatyczne. Jakość dotycząca napędów oraz systemów jest zróżnicowana, co znajduje odzwierciedlenie w cenach. Warto pamiętać, że brama wjazdowa to również forma zabezpieczenia, które może zminimalizować ryzyko włamania i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa domowników.