Ceglana ściana – jak ją zrobić i gdzie pasuje najlepiej?

ceglana-sciana

Siła cegły jest niezaprzeczalna. Wystarczy zwrócić uwagę na to, że coraz częściej jest wybierana w różnych pomieszczeniach. Ceglana ściana z roku na rok będzie nabierała popularności, aż w końcu zagości w bardzo licznych domach. Wbrew pozorom nie jest zarezerwowana wyłącznie dla loftów, w innych mieszkaniach i domkach także świetnie się sprawdza. Dowiedz się, jak zrobić ceglaną ścianę i gdzie najlepiej będzie się sprawdzała.

Cegła w nowoczesnym wydaniu

Oczywiście ceglane ściany są bardzo ładne i oryginalna cegła świetnie się prezentuje. Należy jednak wziąć pod uwagę, że jej szerokość to te kilkanaście centymetrów i decydując się na nią, o tyle zmniejszasz pomieszczenie. Co więcej, cegła takiej wielkości może sprawiać wrażenie przytłoczenia, zmniejszenie całego pokoju i po prostu niepotrzebne zdominować całą przestrzeń.

Na szczęście nie musisz już decydować się na taką cegłę. Ceglane dekoracje ścian są teraz tak popularne, że coraz częściej wybiera się jej substytut – płaskie płytki imitujące cegłę, nawet takie wykonane z prawdziwej ceglanej gliny. Dzięki temu masz możliwość założenia cegły na każdej ścianie, nawet w większym pokoju. Cegła w wydaniu nowoczesnym najczęściej nie pokrywa wszystkich czterech ścian w pokoju, raczej można zobaczyć ją na jednej z nich lub jej fragmencie. W salonach najczęściej wybiera się ścianę, na której jest kominek, jednak nie tylko. Możliwości jest po prostu mnóstwo i możesz wykorzystać ją do bardzo licznych aranżacji.

Cegła w pomieszczeniach

Ściany w pokojach ozdobionych cegłą? Nie ma niczego piękniejszego. I nie chodzi tutaj tylko o czerwoną, standardową cegłę, chociaż ta też wspaniale się prezentuje. Obecnie najbardziej modne cegły to te pomalowane na „starą” biel lub szarość. Te dwa odcienie obecnie brylują na rynku aranżacyjnym, więc dlatego nie wykorzystać ich w stylizacjach z wykorzystaniem cegły?

Biała bądź szara cegła to świetny produkt nie tylko do salonów czy jadalni, chociaż tam oczywiście sprawdza się najlepiej. Miejsce dla niej znajdzie się także w klimatycznych, widnych kuchniach. Dopełnieniem tej stylizacji będą doniczki z ziołami i pachnąca lawenda na parapetach, w białych, postarzanych doniczkach. To świetny sposób na stworzenie prowansalskiej kuchni, która każdego zauroczy swoim wdziękiem. Całość można uzupełnić nowoczesnymi plakatami jak http://plakatynasciany.pl/dekoracje/plakaty-retro/ czy http://obrazynasciany.pl/obrazy/sentencje/.

Kolejnym pomieszczeniem, gdzie świetnie sprawdzi się cegła, jest sypialnia. Biała lub szara, a nawet intensywnie czerwona czy postarzona – cegła tutaj jest mile widziana w każdym odcieniu. Sypialnie z ceglanymi ścianami mogą być urządzone w stylu romantycznym. Liczne poduszki, klimatyczne kwiaty i wazony – naprawdę nie trzeba wiele, by taka sypialnia wspaniale się prezentowała. To ściana będzie odgrywała tutaj główną rolę, pozostałe dodatki tylko podbijają niezwykły charakter pomieszczenia.

Jak to zrobić samemu? Tu fajny film na ten temat:

Co poza cegłą?

Ceglane ściany są coraz bardziej popularne, jednak nie wszyscy się na nie decydują. Ciekawą alternatywą dla cegły jest kamień naturalny dekoracyjny. Kładzie się go na ścianach podobnie jak cegły – niewielkie kawałki, nawet takie o nieregularnym kształcie układa się w taki sposób, że odległości między nimi i fuga są dobrze widoczne. W zasadzie kamień można stosować podobnie jak cegłę, z tym jednak, że to drugie rozwiązanie jest znacznie bardziej uniwersalne i pasuje do wielu różnych pomieszczeń i aranżacji.