Dekoracje do mieszkania i domu

To nieprawda, że udekorowanie mieszkania lub domu wiąże się z wielkimi wydatkami. Może się wiązać, ale nie musi. Wspaniale lokum można też udekorować naprawdę tanim kosztem.

Udekorować można zarówno kuchnię, jak i pokoje, a nawet łazienkę. Ograniczeniem jest wyłącznie nasza wyobraźnia i kreatywność.

Dekorowanie samodzielne

Chcąc oszczędzić pieniądze i dać upust artystycznej stronie natury, można udekorować mieszkanie samemu. Prostym sposobem może być, jak podaje jeden z portali o urządzaniu wnętrz, zaopatrzenie się w kilka lub kilkanaście drewnianych ramek, kolorowy papier, sznurek, parę plakatów, farbki, pocztówki lub stare zdjęcia, niewielkie kolorowe żarówki, a nawet… kartonowe rolki po papierze toaletowym. Kupienie większości tych rzecz nie przekroczy kilkudziesięciu złotych, więc wielkiego uszczerbku na budżecie nie będzie. Mając pod ręką taki zestaw, można przygotować kilkanaście pięknych ozdób, które ładnie wkomponują się w mieszkanie.

Najprostszą podawaną przez serwis dekoracją jest oprawienie plakatu w ramki, a następnie powieszenie go na ścianie w pokoju lub w kuchni. Ktoś z większymi ambicjami może elegancko okleić kolorowym papierem pudełka i ozdobić je dodatkowo obrazkiem. Zdjęcia, pocztówki, plakaty można umieścić razem na tablicy, która będzie znajdować się w pobliżu biurka i będzie tworzyć nastrój oraz inspirować (tzw. moodboard).

Można zaopatrzyć się w ramki z przymocowaną do nich siatką i wykorzystać ją jako przenośny wieszak na drobiazgi. Z małych kolorowych żarówek można ułożyć świecący napis i umieścić go na ścianie w pokoju. Może on pełnić również funkcję lampki nocnej. Zwolennicy prostoty, minimalizmu i ascetycznego wystroju mogą pociąć niedużą i niezbyt grubą gałązkę na parę mniejszych kawałków. Dobrać te fragmenty, które mają mniejszy, zakrzywiony w górę fragment. Z pozostałych, które zakrzywienia nie mają, wykonamy podstawę, do której przymocujemy parę gałązek z haczykowatym zakrzywieniem i w ten sposób dostaniemy mocno rustykalny wieszak.

Dekorowanie gotowymi przedmiotami – sypialnia

Udekorować sypialnię można, chociażby poprzez umieszczenie w niej kilku kolorowych poduszek. Można jej wystrój urozmaicić poprzez lampiony i świeczniki, idealnie pasujące do intymnego charakteru pomieszczenia. W sypialni sprawdzi się też obraz na ścianie albo zawieszona na niej kolorowa tkanina.

Do sypialni świetnie pasuje też, chociażby miękki dywan z długim włosem. Po przebudzeniu na pewno milej będzie postawić stopę na nim niż na zimnej podłodze. Wracając do kwestii oświetlenia, w sypialnię można ciekawie wkomponować małe kolorowe lampki. Choćby na ścianie za łóżkiem. Tam też może znaleźć się tapeta zamiast lampek.

Nieźle estetycznie zadziała także dodanie elementu rustykalnego, na przykład w postaci starej skrzyni lub komody. Funkcje dekoracyjne mogą też pełnić lampki nocne, stoliki, fotele, lustra.

Dekorowanie gotowymi przedmiotami – salon

Czasem wystarczy kilka dodatków w żywych kolorach by odświeżyć wnętrze.

W salonie zwykle mamy większe pole do popisu, jeśli chodzi o dekorowanie, ponieważ jest większy od sypialni. Zwolennicy tradycji mogą pójść sprawdzoną drogą i zdecydować się na obrazy z ładnymi pejzażami, portretami, panoramami  miast itp. Zamiast obrazu można wybrać dużego formatu oprawiony plakat albo stare zdjęcia.

Funkcję dekoracyjną mogą pełnić w salonie również: ciekawie wyglądający zegar, eleganckie lustro, rzeźba. Wciąż do udekorowania salonu używa się fototapet z interesującym wzorem. Wspaniale z roli dekoracyjnej może wywiązywać się kominek. Dodatkowo na półce nad nim można postawić drobne ozdobne przedmioty (figurki, pudełka). Ciekawe efekty daje też zastosowanie kolorowych naklejek z różnymi motywami.