Grzałki akwarystyczne – wszystko co powinniśmy o nich wiedzieć

złota

Grzałki – jak sama nazwa wskazuje stanowią elementy grzejne. Dzielimy je na dwa podstawowe rodzaje – grzałki elektryczne oraz grzałki chemiczne. O ile zastosowanie grzałek chemicznych jest dość ubogie (stosuje się je głównie w ogrzewaczach kieszeniowych oraz ogrzewaczach do racji żywnościowych żołnierzy), o tyle grzałki elektryczne znajdują zastosowanie nader szerokie w wielu różnych branżach.

Do podstawowych wariantów konstrukcyjnych grzałek elektrycznych zaliczamy grzałki ceramiczne, silikonowe, zwojowe, patronowe, grzałki PTC, grzałki rurkowe oraz maty grzewcze. Różnią się one nie tylko ze względu na budowę, ale także zastosowanie. Doskonałym przykładem są maty grzewcze, zwane także grzejnymi, które stosuje się w zbiornikach hodowlanych, czyli terrariach. O ile ich ceny są dość wysokie, o tyle skuteczność oraz wydajność nader duża. Skoro o zbiornikach wszelakich mowa, warto skupić się na grzałkach akwarystycznych. Czym tak naprawdę są grzałki akwarystyczne? Jak wygląda ich budowa? Czym kierować się podczas wyboru? Na te i wiele innych pytań odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Grzałka akwarystyczna – charakterystyka

different
Grzałka akwarystyczna jest urządzeniem akwarystycznym służącym utrzymaniu stałej temperatury wody w akwarium, bądź terrarium. Istnieje wiele różnych wariantów tytułowych grzałek, a ich dobór uwarunkowany jest kilkoma kluczowymi czynnikami, takimi jak pojemność akwarium. To kryterium jest stosunkowo proste do pokonania, bowiem na opakowaniach informacja ta jest bardzo często obecna. Mówiąc prościej – im większa pojemność akwarium, tym większa moc grzałki. Jedno jest pewne – grzałka musi być obecna w akwarium, aby zbiornik i żyjące w nim gatunki ryb mogły funkcjonować.
Grzałki akwarystyczne posiadają także funkcje dodatkowe, a jedną z najbardziej powszechnych jest obecność termostatu, czyli urządzenia utrzymującego daną temperaturę poprzez aktywne działanie. Grzałki możemy podzielić zatem na te wyposażone w termostat, jak i te bez termostatu. Innym ważnym podziałem grzałek akwarystycznych jest zanurzalność. Tu mamy do czynienia z grzałkami całkowicie zanurzalnymi oraz tymi, których poszczególne elementy wystają ponad taflę wody. Warto dodać, iż praktycznie wszystkie grzałki są wyposażone w specjalne przyssawki, które pozwalają przymocować urządzenie do szyby akwarium oraz terrarium.
paczy

ak dobrać odpowiednią moc grzałki do pojemności zbiornika?

To pytanie stosunkowo proste, a w odpowiednim doborze mocy względem pojemności pomoże nam poniższa tabelka :
Litry 16-19*C 20-22*C 23*C
30 75W 50W 25W
60 100W 75W 50W
100 150W 100W 75W
160 200W 150W 100W
200 300W 200W 200W
300 2x200W 300W 300W
600 2×300 2x200W 300W
Na koniec warto pamiętać, iż w przypadku zbiorników o większej pojemności zaleca się stosowanie jednej grzałki o dużej mocy. Ulokowanie we wnętrzu dwóch, bądź większej ilości grzałek o niższej mocy nie zmieni temperatury wody – ograniczy z kolei miejsce i przestrzeń dla mieszkańców akwarium. Odpowiednie grzałki możemy znaleźc na przykład na stronie sinkoplex.pl.