Jak stylowo zaaranżować kawalerkę

Urządzenie małego mieszkania to zawsze spore wyzwanie. Do dyspozycji mamy średnio 30 m kw. Ale nawet mając do dyspozycji tylko tyle powierzchni, możemy w naszym lokum stworzyć cuda. Wystarczy jedynie pamiętać o paru sprawach.

Powiększ przestrzeń

W małych mieszkaniach stosowanie jasnych kolorów to konieczność, by powiększyć optycznie przestrzeń.

Zabieg ten ma wielką zaletę – sprawia, że nasze małe mieszkanko nie sprawia wrażenia klaustrofobicznego. Co trzeba zrobić. Trzeba pozostawić możliwie najwięcej wolnej przestrzeni, a można to zrobić poprzez pozbycie się zbędnych regałów, ścian. Wszystkiego tego, co dzieli nasze mieszkanie na mniejsze fragmenty. Optyczne powiększenie daje też zastosowanie jasnych kolorów (podnoszą także jasność). Im więcej „przeszkód” się usunie, tym silniejsze będzie wrażenie, że zrobiło nam się więcej miejsca. Jeszcze jedna pozytywna strona takiego rozwiązania – dużo łatwiej będzie nam się poruszać po mieszkaniu.

Miejsca do przechowywania

Ważna kwestia to znalezienie miejsca do przechowywania różnych przedmiotów. Najlepiej, aby nie przeszkadzały w codziennym życiu, choćby w sprzątaniu. Można tu wykorzystać, chociażby pufy, które mają pojemną kieszeń. Przestrzeń pod kanapą lub łóżkiem także trzeba wykorzystać. Choćby do schowania tam składanego stolika, niedużego pudła. Biurko, które używamy do pracy, zapewne ma szuflady i komorę, do której także coś możesz zmieścić.

Światło i kolory

Jak napisano wyżej, zastosowanie jasnych kolorów sprawia, że nasza kawalerka będzie lepiej oświetlona, a do tego powstanie wrażenie, iż jest większa niż w rzeczywistości. Dlatego urządzając kawalerkę, zaleca się ich stosowanie.

Kwestia odpowiedniego światła w kawalerce to przede wszystkim odpowiednie zaaranżowanie oświetlenia oraz dobranie okien. Mając na uwadze skąpość przestrzeni, warto rozważyć podwieszany sufit z punktowymi lampkami ledowymi, zamiast jednej lampy z dużym kloszem. Okna powinny być możliwie największe, aby do mieszkania wpadało jak najwięcej światła. Barw ciemnych lepiej nie stosować, a jeśli już, to z dużym umiarem.

Antresola

Mając mieszkanie z wysokim sufitem, warto rozważyć zainstalowanie w nim antresoli. Dzięki temu oszczędzamy mnóstwo powierzchni, bo łóżko przeniesione zostaje na górę, zaś na dole możemy postawić wersalkę, biurko albo umieścić tam szafę lub pudła. Część dolną można też zaaranżować na kącik wypoczynkowy, stawiając tam dopasowany narożnik i niewielki stolik. Rozwiązanie i bardzo praktyczne, i wspaniałe pod względem estetycznym.

Z kuchnią w salonie lub osobną

Otwarty salon z kuchnią (aneksem) to standard w małych mieszkaniach.

W naszej kawalerce możemy zdecydować się na kuchnię otwartą, którą od salonu nie oddziela ściana. Można ją delikatnie wydzielić jedynie fragmentem ścianki albo blatem, przy którym będziemy jeść. Wybierając opcję kuchni otwartej, trzeba pamiętać, że powinna być ona pod względem aranżacji spójna z tym, co mamy w salonie. Opcja z kuchnią otwartą jest obecnie częściej wybierana.

Jeżeli chcemy mieć kuchnię osobną, możemy to osiągnąć także poprzez zastosowanie parawanu, przepierzenia albo poprzez odpowiednie ustawienie sofy lub wersalki. Zakładając oczywiście, że ścianki oddzielającej pomieszczenia nie było. Oddzielenie kuchni poleca się osobom, które lubią mieć w mieszkaniu jasno wydzielone strefy (posiłku, odpoczynku, pracy).

Minimalizm

Pamiętając, ile mamy metrów do dyspozycji, powściągnijmy swoje zapędy w kierunku gromadzenia przedmiotów. Rozsądne jest zastosowanie podejście minimalistyczne, które polega na tym, że w mieszkaniu znajdują się wyłącznie przedmioty, jakich potrzebujemy w codziennym życiu. Mają być odpowiednie gabarytowo i funkcjonalne. A najlepiej wielofunkcyjne. Dobrze sprawdzą się na przykład składane. Ich złożenie pozwala bowiem na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni.