Jeszcze o wnętrzach słów kilka

domowe-biuro

W jednych wnętrzach czujemy się lepiej, w innych gorzej. Jedne sprzyjają wykonywaniu trudnych i złożonych zadań, inne rozpraszają i sprawiają, że mamy ochotę jak najszybciej je opuścić. Jedne wnętrza zapadają nam w pamięć, inne przeciwnie – gdy usiłujemy je sobie przypomnieć, trafiamy na czarną dziurę.

Wnętrza odgrywają w naszym życiu niebagatelną rolę. Współczesny tryb życia człowieka wygląda w ten sposób, że spędzamy w nich zdecydowanie większą część swojego życia, dlatego nikt nie powinien podważać ich ważności. Większość ludzi ma tendencje do przekształcania wnętrz na swoją modłę. Celują w tym zwłaszcza panie – panowie częściej odpuszczają kwestię wystroju skupiając się na praktycznych zastosowaniach zasiedlanej przestrzeni. Im lepszy mamy gust, im większe doświadczenie i im bardziej jesteśmy kreatywni, tym bardziej interesujące wnętrze jesteśmy w stanie zaprojektować. Nie bez przyczyny mówi się, że wystrój domu w dużej mierze świadczy o charakterze jego właściciela. Gdy przychodzimy do kogoś w odwiedziny i zastajemy bałagan, odruchowo mamy skłonność do uznania tego kogoś za bałaganiarza. Inaczej – jeśli witają nas książki i dzieła sztuki, mamy tendencję do uznawania lokatora za intelektualistę i osobą o szerokich horyzontach. Wrażenie, jakie wywołuje wnętrze, nie musi mieć pokrycia w rzeczywistości, jednak praktyka jasno pokazuje, że ludziom zdarza się podejmować decyzje na jego podstawie. Na to wszystko mamy wpływ – możemy np. zadbać o dekoracje jak http://obrazynasciany.pl/obrazy/do-sypialni/ pasujące do wnętrz i naszego charakteru.

Od czego właściwie zależy, czy dobrze czujemy się w danym wnętrzu? Czynników, które o tym decydują, jest nieskończenie wiele. Jednym z najważniejszych jest wygoda – człowiek nie lubi ciasnoty i w małej przestrzeni czuje się źle. Istotna jest również kwestia oświetlenia – co do zasady lubimy wnętrza dobrze nasłonecznione, powinna jednak istnieć opcja odcięcia nadmiaru światła w obliczu potężnych upałów, bo to, co zazwyczaj jest atutem, może nagle stać się koszmarem. Nie mniej istotne są kwestie estetyczne. Nie bez przyczyny w pomieszczeniach przeznaczonych do pracy lub odpoczynku raczej unika się intensywnych kontrastów i elementów, które mogą budzić niepokój i dekoncentrować. Elementy takie mogą natomiast okazać się strzałem w dziesiątkę we wnętrzach, w których odbywają się imprezy. Kwestia doboru właściwego wystroju jest nie mniej skomplikowana, niż natura człowieka jako taka.

Co ciekawe – najlepiej kojarzą nam się te wnętrza, z którymi związane są przyjemne wspomnienia. Często w „dorosłych” pomieszczeniach umieszczamy pamiątki z dzieciństwa, lub jakiś element, który kojarzy nam się ze szczęśliwymi, beztroskimi latami. Skojarzenia są bardzo silnym czynnikiem decydującym o naszym samopoczuciu. Analogicznie jeśli jakiś element, zestaw kolorystyczny, czy deseń kojarzy nam się źle, to odruchowo będziemy robić wszystko, aby nie znalazł się we wnętrzu, które urządzamy i że będziemy odruchowo uciekać z tych wnętrz, na których wygląd nie mamy wpływu.

Wnętrza, ich wystrój, zastosowanie i wyposażenie to kwestie o kluczowym znaczeniu dla ludzkiego samopoczucia i w żadnym wypadku nie należy ich ignorować.