Kim jest hotelowy recepcjonista? Jakie obowiązki na niego czekają?

Praca na recepcji większości osób kojarzy się z prowadzeniem wizerunkowej polityki danego miejsca. W praktyce jednak paleta obowiązków recepcjonistów jest znacznie szersza. Jaką rolę pełni osoba pracująca na recepcji hotelowej? Jakie obowiązki wchodzą w skład owego fachu i wreszcie – na jakie zarobki może liczyć przedstawiciel tytułowego zawodu?

Recepcjonista

Termin „recepcjonista” zarezerwowany jest dla pracownika będącego na pozycji wsparcia administracyjnego biura. Praca recepcjonisty najczęściej wykonywana jest w tzw. strefie oczekiwania takiej jak hol. Osoba pracująca na recepcji zatrudniona jest przez daną organizację w celu przyjmowania i witania gości, pacjentów oraz klientów. Ważną rolą recepcjonisty jest także obsługa podstawowych urządzeń biurowych. Czym różni się recepcjonista hotelowy od innych wariantów tytułowego fachu? (https://www.wszystko-do-hotelu.pl/)

Obowiązki recepcjonisty

Paleta obowiązków hotelowego recepcjonisty jest znacznie szersza od typowych. Do podstawowych obowiązków doliczyć należy także obsługę systemu rezerwacji pokoi, rejestracji gości oraz rolę kasjera, kontrolera kredytowego, kontrolera kluczy, a także wspomnianą już obsługę urządzeń biurowych (telefon, email, strona internetowa, media społecznościowa oraz im podobne).
Podstawowe zadania recepcjonisty hotelowego :
– przyjmowanie rezerwacji
– przyjmowanie reklamacji
– meldowanie gości oraz przydzielanie pokoi
– prowadzenie rachunków związanych z pobytem gości
– obsługa systemu komputerowego

Cechy recepcjonisty

Jakie cechy powinien posiadać recepcjonista? Fach recepcjonisty hotelowego w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi, dlatego niezwykle istotną i pożądaną cechą u kandydatów na tytułowe stanowisko jest komunikatywność, umiejętność przewidywania oraz odporność na sytuacje stresowe. O inne cechy recepcjonisty idealnego zapytaliśmy eksperta i doświadczonego hotelarza – Zdzisława Piątkowskiego :
„Recepcjonista ze względu na wiele obszarów na które wpływa powinien być przede wszystkim elastyczny. Jeśli chodzi o zadania wynikające z budowania wizerunku hotelu to niesłychanie ważna jest prezencja oraz wzbudzanie zaufania. Warto pamiętać, że recepcja to niejako wizytówka hotelu, a zatem rolą recepcjonisty jest także kreowanie marketingu danego obiektu. W takim przypadku zadbany i schludny wygląd stanowi podstawowe kryterium…”
Praca recepcjonisty odbywa się przez większość czasu w pozycji stojącej, dlatego wymagana w takich przypadkach jest także wysoka sprawność fizyczna – zwłaszcza zdrowy kręgosłup oraz nogi. (https://www.wszystko-do-hotelu.pl/poduszki-i-koldry.html)

Zarobki

Oczywiście wszystko zależy od prestiżu hotelu, ilości gości, a także doświadczenia. Raporty uwzględniające ów fach ukazują, że średnie zarobki recepcjonisty w naszym kraju wynoszą od 2500 – 3500 złotych w skali miesiąca. Do tego warto doliczyć napiwki, które pozostają kwestią indywidualną.