Kluczowe cechy, na które trzeba wrócić uwagę kupując materac do sypialni

łóżko

Wybór materaca tylko pozornie jest sprawą błahą. Tak naprawdę, łatwo zepsuć sobie komfort snu i zafundować naprawdę wiele negatywnych stanów, jeśli zakupu dokonujemy w czysto przypadkowy sposób. To nie jest wyjście do sklepu po bułki czy inne artykuły spożywcze, z których korzystamy na co dzień. To zakup na lata, więc trzeba bardzo dokładnie go przemyśleć. Na jakie cechy szczególnie należy zwrócić uwagę i o czym pamiętać? Tu na pewno znajdziesz ważne odpowiedzi.

Materiał wykonania

Dostępne na rynku materace możemy podzielić na trzy główne grupy. Sprężynowe, wykonane z lateksu oraz piankowe. Te pierwsze mają zasadniczą przewagę nad resztą z tego względu, że ich sprężyny układają się do pracy w sposób całkowicie od siebie niezależny. W związku z tym, mamy zapewnione świetne dopasowanie do naszego kręgosłupa. Sprężyny są umieszczone w specjalnych tkaninowych kieszeniach, znajduje się też tam wypełnienie z poliuretanowej pianki.

Materace z lateksu mają wysoką elastyczność, ich zasadniczym plusem jest też wysoka odporność antybakteryjna. Dodatkowo, lateks to materiał, który pozostaje przez długi czas odporny na powstawanie różnego rodzaju odkształceń.

Co do materaców piankowych, ich atutem jest przede wszystkim ogromna lekkość, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych omówionych wariantów. Poza tym, zapewniają doskonałe warunki jeśli chodzi o cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci.

materace

Poziom twardości

Jeżeli chcemy przekonać się, na ile dobrym rozwiązaniem będzie zakup konkretnego materaca, możemy zrobić pewien prosty i skuteczny test. Wystarczy sprawdzić w jaki sposób materac ugina się pod różnymi naciskami. Wówczas będziemy mieli pewność, że odpowiednio utrzymuje nasz kręgosłup. Trzeba unikać takich materaców, które przy zmianie pozycji w łóżku, powodują mocne zapadanie się pleców. To szczególnie uciążliwe dla osób, które często przewracają się z boku na bok w nocy, murowany kontakt z podbiciem materaca i niekiedy, niewyobrażalne wręcz bóle w okolicach łopatek czy skraju ramion. Strefy twardości powinny być rozłożone równomiernie wzdłuż materaca. Najlepiej, gdy jest ich 5 lub 7. Rozkład stref zwyczajowo lokowany jest wzdłuż materaca. Co to daje? Przede wszystkim, nasz kręgosłup pozostaje utrzymany w prostej linii. Redukuje to ryzyko niepotrzebnego napinania mięśni. W następstwie, mamy zapewniony zdrowy i komfortowy sen, a to dla wielu osób naprawdę istotna sprawa.

Doradztwo

W wielu firmach, które trudnią się sprzedażą materaców do sypialni, pracują wykwalifikowani doradcy. Oni zawsze wskażą najważniejsze kryteria, nawet inne niż dwa przedstawione powyżej. Dzięki temu, będziemy szybko w stanie dopasować materac idealnie do kondycji swoich pleców, a także preferencji, jeśli chodzi o warunki snu. Warto zapamiętać, że przy takim zakupie dobrze powstrzymać się od impulsywnej decyzji o zakupie. To musi być proces, który pozwoli wyłonić najlepsze rozwiązanie. Rozwaga na pewno się opłaci.