Kuchenne oświetlenie – krótki przewodnik

Kiedy urządzamy kuchnię, najczęściej myślimy o umeblowaniu, wyborze blatów, kuchenki, czy lodówki. Zapominamy często, że równie ważnym elementem wyposażenia jest oświetlenie, które może przesądzić nie tylko o klimacie, ale także o funkcjonalności naszej kuchni. Decydując się na wybór oświetlenia kuchennego musimy wziąć pod uwagę kilka czynników. Najważniejsze z nich, to: wielkość kuchni, jej ewentualne połączenie z salonem, nasz styl życia i preferowany nastrój pomieszczenia.

 Po pierwsze – gabaryty

Jeśli kuchnia jest mała i ślepa, najlepiej postawić na kinkiety lub niewielkie punktowe lampy ledowe. Lampy wiszące do kuchni (https://www.lights.com.pl/Lampy-wiszace-zyrandole-kuchnia-244-3kp/) o ograniczonym metrażu można z góry wykluczyć, gdyż zabiorą one zbyt dużo miejsca i optycznie pomniejszą i tak już niewielkie pomieszczenie. Natomiast jeśli nasza kuchnia jest wysoka, jak najbardziej możemy zdecydować się na oświetlenie w postaci lampy na sznurze, którego długość można dowolnie regulować. W tym przypadku dopuszczalny jest duży klosz, który będzie kierował strumień światła na blat, stół śniadaniowy, czy zlew – według naszych potrzeb. Siła światła musi być dodatkowo uzależniona od charakterystyki pomieszczenia. Jeśli kuchnia nie posiada okna, lepiej zdecydować się na intensywniejszą żarówkę, jeśli natomiast jest ona połączona z salonem, z którego czerpie światło naturalne oraz sztuczne, dobrze jest wybrać oświetlenie o mniejszej mocy. 

Atmosfera w sercu domu

Kuchnia osoby, która żyje w biegu i zwykle jada na mieście będzie wyglądać zgoła inaczej, niż ulubione pomieszczenie miłośnika kulinariów. W tym pierwszym przypadku poleca się lampy designerskie, które będą stanowiły przede wszystkim ozdobę pomieszczenia. Do kuchni będących sercem domu zwykle wybiera się lampy funkcjonalne, które doświetlą każdy zakamarek wnętrza i pozwolą pracować w komfortowych warunkach przez dłuższy czas. Jeśli chodzi o popularne lampy wiszące do kuchni, sprawdzą się one nie tylko w wariancie przytulnym, stanowiąc centralny punkt oświetleniowy będący metaforą ogniska domowego, ale także w wersji nowoczesnej – awangardowe w designie i wyrafinowane jeśli chodzi o materiał, będą pasować także do kuchni, które są raczej ozdobą domu, niż miejscem przygotowywania posiłków.

Rynek oświetlenia kuchennego jest w tym momencie tak bogaty, że każdy, bez względu na swoje gusta, wymiary kuchni i pożądany klimat z pewnością znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie jesteśmy pewni, jaki rodzaj lampy będzie nam odpowiadał, zawsze warto zwrócić się o poradę do specjalistów w dziedzinie aranżacji wnętrz.

Autor: https://www.lights.com.pl/