Metody na rozjaśnianie wnętrz – Część 2

okno

W poprzedniej części artykułu dotyczącego rozjaśniania wnętrz poznaliśmy czynniki wpływające na poziom zaciemnienia. Ponadto dowiedzieliśmy się w jaki sposób wyznaczać strefy newralgiczne we wnętrzu. Ekspertka – Joanna Suchecka zaproponowała kilka metod aranżacyjnych, które niskim kosztem przyczynią się do uzyskania zwiększonego stopnia jasności. Wiele z nich opiera się o budowanie kontrastów kolorystycznych na których skupimy się w dzisiejszym tekście. W drugiej jego części poznamy także metody na kreowanie sztucznych gam oświetleniowych. Zapraszamy do lektury!

Wybór kolorów to podstawa

Zasada związana z kreowaniem kontrastów kolorystycznych jest nader prosta. Najlepszym jej przykładem jest popularny kontrapunkt opiewający w stosowanie czerni oraz bieli. W przypadku wnętrz zaciemnionych doskonałym wyborem może okazać się zatem biały kolor ścian. Nie wszyscy lubią tego typu wnętrza, ale to nie koniec świata – barwy rozbielone także przyczynią się do wzrostu poziomu jasności wnętrz, podobnie jak pastelowe. W przypadku niewielkich pomieszczeń wyposażonych w jedno okno, warto zatem stosować kontrast bazujący na jednym kolorze, ale w trzech odcieniach. Najciemniejszym (choć wciąż jasnym) należy pomalować ścianę z oknem, zaś najjaśniejszym ścianę usytuowaną naprzeciw okna. Ściany boczne malujemy pochodną kolorystycznych kontrapunktów. Owa metoda przyczynia się do wzmocnienia efektu natężenia światła dziennego przedostającego się do wnętrza. Innym sposobem na rozświetlenie zaciemnionego wnętrza jest zastosowanie farby transparentnej z drobinami złota, srebra, bądź pereł. Czyni to unikalny efekt, tym samym odbijając światło dzienne i kreując więcej przestrzeni.

stół

Zabawa ze sztucznym oświetleniem

Poprawne planowanie oświetlenia czyni wnętrze jaśniejszym i przestronniejszym. We mieszkaniach cierpiących na deficyt promieni słonecznych należy zatem wykreować stosowną i praktyczną gamę świateł sztucznych. O podstawach tego rodzaju rozwiązań opowiada nam specjalistka – Joanna Suchecka.

„W przypadku wnętrz z niskim dopływem światła dziennego należy zainwestować w światła sztuczne – białe. Choć żółty strumień jest bardziej efektowny i nastrojowy, to niestety pozostaje mniej jasny. Kolejnym kluczowym aspektem jest zastosowanie oświetlenia centralnego uzupełnionego o oświetlenie punktowe – to szczególnie istotne w przypadku przedpokojów oraz łazienek…”

okno

Ciekawostkę stanowi fakt, że poprawnie zaaranżowane oświetlenie sztuczne pozwala na szerszy wybór w przypadku barw jakich chcemy użyć względem sufitu. Punktowe halogeny, bądź świecąca listwa ledowa usytuowana na suficie z pewnością przyczyni się do zwiększenia poziomu rozświetlenia bez względu na zastosowany kolor. W przypadku pomieszczeń takich jak salon, czy sypialnia doskonałą metodą jest dodatek w postaci lamp nocnych, które wzmocnią natężenie światła. Duży wybór lamp dostępny na https://obrazynasciany.pl/ lub https://www.dekorolka.pl/.

Jak widać metod na rozświetlenie wnętrz jest wiele i wbrew pozorom nie muszą być one kosztowne.