Osłony balkonowe – wybierz najlepszą dla siebie

balkon-zdjecie

Wraz z nadchodzącą wiosną mamy coraz częściej pragnienie przebywania na powietrzu. Więcej czasu spędzamy na dworze, chłonąc ciepło i słońce. Mieszkańcy bloków i kamienic nie mają możliwości wygrzewania się we własnym ogródku, więc wylegają na balkony. Odpoczynek na świetnie zaaranżowanym balkonie może być przyjemny, gdyby nie jedna, podstawowa wada – wścibskie spojrzenia sąsiadów. Na szczęście jest mnóstwo możliwości nad osłonięciem się przed ich wzrokiem.

Osłonić balkon

W starszym budownictwie trudno o balkon, który mógłby pełnić funkcje wypoczynkowe. Najczęściej balkon to niewielka wypustka ogrodzona balustradą, na której mieszczą się tylko sznurki do wieszania prania i kilka skrzynek z ziołami i kwiatami o zwisających pędach. Jednak coraz więcej osób decyduje się przerobić je na wygodne miejsca do wypoczynku.

W nowszym budownictwie balkony są już znacznie większe, jednak ich wada polega na tym, że odległości między nimi a balkonem sąsiadów są po prostu maleńkie. Czasami balkony są także ze sobą złączone. Jednak balkon można skutecznie osłonić i w ten sposób zapewnić sobie wyjątkowy wypoczynek w atmosferze zupełnej prywatności.

PCV – relikt przeszłości?

PRL słynął z balkonów oplecionych zielonymi najczęściej paskami wykonanymi z PCV. I ten trend utrzymał się bardzo długo, bo do tej pory większość osłon na balkony wykonane jest z tego tworzywa. Jednak teraz tkaniny i materiały, które stosuje się na tego rodzaju balkony niczym nie przypominają kiczowatych już trochę osłon o kiepskiej jakości wykonania i niezbyt trwałych.

obrazoteka

Do najczęściej wybieranych tkanin PCV, które stosuje się do zasłonięcia balustrady można zaliczyć przede wszystkim technorattan i imitację bambusu. Wspaniale prezentują się oba materiały – są nieprzepuszczalne, skutecznie osłaniają balkon i bardzo łatwo jest je zamontować. Ich kolejną zaletą jest fakt, że są dość tanie w przeciwieństwie do naturalnych tkanin które montuje się na balustradach i wokół balkonu na wysokości poręczy.

Naturalne tkaniny – maty bambusowe i wykonane z włókien naturalnych

W przypadku osłaniania balkonu idealnie sprawdzają się maty wykonane z naturalnych materiałów i elementów. Na uwagę zasługują przede wszystkim wszelkie agrotkaniny i agrowłókniny o zwiększonej grubości włókien. Świetnie sprawdza się agrotkanina jutowa, która dobrze znosi warunki atmosferyczne – nie musisz ściągać jej z balkonu na jesień i zimę. Hitem jest także mata bambusowa, zrobiona z ułożonych obok siebie pędów bambusa i przepleciona sznurkiem. Może nie jest to bardzo trwałe rozwiązanie, za to jednak stosunkowo niedrogie i z pewnością sprawdzi się przez co najmniej kilka lat, nie gnijąc i nie zmieniają swojego koloru czy kształtu.

Maty wykonane z naturalnych wspaniale się prezentują. Wiadomo, że nigdy nie będą całkowicie zasłaniać wszystkiego – nie są stuprocentowo zwarte, ale na zwyczajnym balkonie w zupełności wystarczą. Na dodatek będą po prostu wspaniale wyglądać – na balkonie, w otoczeniu roślin i drewnianych lub glinianych doniczek.