Ścieżki i chodniki z kostki brukowej

bruk

Ruch jest podstawą zdrowego trybu życia. Osoby, które regularnie uprawiają jakiś sport czują się o wiele lepiej i rzadziej zapadają na wszelkiego rodzaju choroby. Coraz więcej ludzi decyduje się na przemieszczanie się z wykorzystaniem różnego rodzaju sprzętów sportowych. Służą im do tego między innymi hulajnogi, rowery czy rolki. Aby móc się poruszać po mieście którymś z wymienionych wyżej urządzeń potrzebne są odpowiednie ścieżki, tak aby podróż była zarówno bezpieczna jak i wygodna. O ile rowerem można się poruszać po ulicach, zachowując wszystkie przepisy ruchu drogowego, o tyle z hulajnogami, rolkami czy deskorolkami nie jest już tak łatwo. Wymagają one specjalnych ścieżek, po których można się przemieszczać.

Ścieżki rowerowe nie tylko dla rowerów

Chociaż nie jest to jeszcze do końca uregulowane, większość osób korzystających z hulajnóg i rolek wykorzystuje do jazdy ścieżki rowerowe. Na sprzętach sportowych rozwija się dużo większe prędkości niż prędkość piechura, dlatego zarówno dla pieszych jak i samych podróżujących bezpieczniej jest korzystać ze ścieżek rowerowych. Niestety istnieją jeszcze ścieżki rowerowe, które są wykonane ze słabej jakości asfaltu. Rowerem jeszcze da radę się po nich przemieszczać, jednakże na tak wrażliwych sprzętach jak hulajnoga czy rolki jest już o wiele gorzej. Ze względu na twarde, zazwyczaj kauczukowe kółka wszelkie nierówności i wyboje stanowią większe zagrożenie utraty równowagi lub po prostu utknięcia w szczelinie.

bruk

Jak zadbać o wygodę ludzi aktywnych?

W większości miast stare, wysłużone ścieżki rowerowe są wymieniane na takie wykonane z kostki brukowej. Kostka brukowa jest o wiele bardziej wygodna do podróżowania dla większości sprzętów sportowych, a co najważniejsze jest równa. Istnieją różne rodzaje kostek brukowych, i do ścieżek rowerowych są wybierane z reguły te o równych kształtach, tak aby tworzyć równą powierzchnię, która będzie zarówno bardziej bezpieczna jak i bardziej komfortowa dla wszystkich użytkowników. Co więcej jest ona łatwiejsza w utrzymaniu, jeśli chodzi o uszkodzenia. Często teren na jakim jest ona ułożona jest narażony na działanie różnych czynników, niektóre ścieżki biegną przy drzewach, których korzenie mogą deformować ścieżkę. Dzięki temu, że elementy kostki brukowej są łatwe do wyjęcia i modyfikacji o wiele łatwiej jest utrzymać daną nawierzchnię w porządku. Dzięki wielu kolorom dostępnych kostek brukowych łatwiej jest też odróżnić ścieżkę przeznaczoną dla rowerów od chodnika poświęconego pieszym.

Przy współpracy z Betor.