Urządzamy małą łazienkę

Wiele polskich mieszkań posiada łazienki o bardzo małych rozmiarach. Na szczęście współczesny rynek oferuje nam cały szereg rozwiązań, które pozwalają ładnie i wygodnie zaaranżować także małą łazienkę.

Od czego zacząć remont?

Remont małej łazienki należy rozpocząć od dobrego planu. W pierwszej kolejności zastanawiamy się, jaki budżet możemy przeznaczyć na ten cel. Ustalamy także czy remont wykonujemy własnymi siłami czy zlecamy jego wykonanie profesjonalnej ekipie wykończeniowej. Gdy zachodzi potrzeba wykonania generalnego remontu najbardziej wskazane jest postawienie na usługi fachowców. W łazience zwykle trzeba położyć płytki, zainstalować oświetlenie oraz elementy hydrauliczne a nie każda osoba potrafi zrobić to dobrze. Później zastanawiamy się, co konkretnie ma się znaleźć w naszej łazience: wanna czy prysznic, pralka, suszarka, płytki na ścianach czy stawiamy na farby wodoodporne? Zanim podejmiemy konkretne decyzje warto poszukać trochę informacji w prasie branżowej, poradzić się fachowców i odwiedzić kilka sklepów wnętrzarskich w poszukiwaniu inspiracji.

Co zrobić, aby zmieścić wszystko na małej powierzchni?

Obecnie na rynku dostępne są urządzenia i meble dedykowane do bardzo małych łazienek. Jeśli powierzchnia jest bardzo ograniczona to kupujemy wąską kabinę prysznicową, montujemy podwieszany WC i kupujemy wąską pralkę. Również umywalki występują w małych rozmiarach i często dostępne są od razu w komplecie z mała szafką. Gdy nie ma gdzie postawić dodatkowych mebli decydujemy się na otwarte półki na przykład gipsowe i wiszące, płytkie szafki.

Jakie jeszcze zakupy należy zrobić?

Gdy wybierzemy pokrycie ścian i podłóg kupujemy płytki, zaprawy, krzyżyki do glazury, oświetlenie, lustro, listwy wykończeniowe. Jeśli nie planujemy mieć suszarki bębnowej to zakupujemy tradycyjną sufitową lub ścienną. Oprócz tego należy kupić haczyki, wieszaki na ręczniki, uchwyt na papier. Nie można też zapomnieć o grzejniku, który w łazience jest bardzo potrzebny. Na koniec do kupienia pozostaną już tylko artykuły dekoracyjne takie jak dywaniki, pojemniki na kosmetyki czy kosz na bieliznę.

Jak widać, każdą nawet małą łazienkę możemy funkcjonalnie i ładnie zagospodarować. Podstawą jest dobry plan działania i solidne wykonanie.

Warto sprawdzić asortyment sklepów: