Własny biznes? Otwórz hotel

talerz

Wcale nie trzeba bać się zakładania własnego hotelu czy pensjonatu. Branża ta nie jest obwarowana żadnymi koncesjami, jedynie ustawą o turystyce. Co więcej, ze względu na stosunkowo nieduże nakłady kosztów oraz szybki zwrot zainwestowanych pieniędzy, coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w obiekty hotelowe. Jednak wiele osób ma spore wątpliwości ze względu na panującą cały aparat administracyjny, który wymaga cierpliwości. Należy mieć również na uwadze, że samo otwarcie hotelu lub pensjonatu nie jest największą sztuką, ponieważ najważniejsze jeszcze przede wszystkim, aby utrzymać się na rynku, być konkurencyjnym oraz oczywiście generować zysk.

Od czego zacząć planowanie inwestycji?

Planowanie inwestycji powinno zacząć od dokładnej analizy rynku, sporządzenia biznesplanu oraz zdefiniowania funkcji obiektu. Warto zadać sobie pytanie, jacy goście będą przyjeżdżać do naszego miasta czy regionu, zaznacza ekspert z portalu https://www.wszystko-do-hotelu.pl/.

Jakie są kategorie hoteli?

W przypadku hoteli można mówić o określonych kategoriach. Po co są stosowane? Przede wszystkim odzwierciedlają one oferowany standard:
hotele, motele oraz pensjonaty mają pięć kategorii, w którym wyznacznikiem oceny są gwiazdki,
campingi mogą otrzymać maksymalnie cztery gwiazdki,
domy wycieczkowe oraz schroniska młodzieżowe mogą liczyć na maksymalnie trzy kategorie przy czym są one oznaczone cyframi rzymskimi.

motel

Czym jest promesa?

Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który ma zamiar otworzyć swój własny hotel, możesz starać się o przyrzeczenie zaszeregowania obiektu hotelarskiego do właściwego typu oraz kategorii nazywanej promesą. Ma ona za zadanie zabezpieczyć interes właściciela. Jeśli chce on realizować usługi hotelarskie, wówczas jest narażony na poniesienie sporych kosztów. Dodatkowo powinien mieć pewność, że za zainwestowane pieniądze będzie możliwość dalszego prowadzenia działalności.

Promesa? Jak i od kogo?

Decyzje w sprawie promesy wydaje marszałek województwa. Jest to forma decyzji administracyjnej na określony czas przy czym nie może on być dłuższy niż dwa lata. Podczas funkcjonowania promesy, przedsiębiorca nie może wykonywać usług hotelarskich na terenie swojego hotelu. Załatwianie promesy w świetle prawa powinno nastąpić bez zbędnej zwłoki. W tych miejscach, gdzie trwa postępowanie wyjaśniające, gdzie ustawa przewiduje okres jednego miesiąca. W przypadku nieco bardziej skomplikowanych spraw cała czynność nie powinna trwać dłużej niż dwa miesiące.

łóżko

Zakładanie hotelu nie jest łatwym zadaniem, jakie można wziąć na swoje barki. Jednak możliwości zarobkowe są bardzo atrakcyjne. Dlatego wiele osób decyduje się na wejście do tego właśnie biznesu. Po spełnieniu szeregu wymagań oraz opłaceniu wszystkich opłat wówczas masz przyzwolenie na prowadzenie swojego własnego hotelu. Jednak nie należy się niczym przejmować, ponieważ takie obarczenia ze strony administracji jest w przypadku każdej możliwej działalności. Jednak jeśli uda się przejść przez wszystkie trudności, wówczas możesz cieszyć się z posiadania swojego własnego hotelu, który generuje zysk.