Wnętrza dla odpoczynku

Jedną z podstawowych funkcji, jaką spełniają wnętrza, jest funkcja wypoczynkowa. Wbrew pozorom pomieszczenie, w którym wypoczynek będzie efektywny, wcale nie jest łatwo zaprojektować. Aby się to udało trzeba uwzględnić mnóstwo czynników, w tym między innymi budżet, charakter użytkownika i jego tryb życia. W tym tekście przedstawimy kilka rozwiązań, które pozwolą nieco ułatwić projektowanie pomieszczenia wypoczynkowego.

Jedną z najważniejszych kwestii dla wnętrza wypoczynkowego jest oświetlenie i to nie tylko sztuczne, ale również naturalne. Człowiek nie wypoczywa zbyt efektywnie w pełnym słońcu, warto więc zadbać o żaluzje czy rolety, które w razie potrzeby odetną nadmiar promieni słonecznych. Ma to szczególnie istotne znaczenie w przypadku nowych budynków, w których coraz częściej stosuje się duże szklenia. To rozwiązanie jest bardzo praktyczne, bo wielkoformatowe szyby świetnie absorbują ciepło skutecznie zmniejszając zapotrzebowanie lokalu na dogrzewanie, powodują jednak, że czasami przez słońcem trudno jest się schować.

Oprócz oświetlenia naturalnego mamy jednak również oświetlenie sztuczne. W pomieszczeniu wypoczynkowym warto stawiać na takie lampy, które emitują światło rozproszone, którego natężenie można regulować. Dlaczego to takie ważne? Mówiąc „wnętrze wypoczynkowe” zazwyczaj mamy na myśli po prostu sypialnię. Nie ma nic gorszego dla efektywności snu niż ekspozycja na intensywne oświetlenie. Wielu z nas lubi przed snem np. poczytać lub pooglądać telewizję. Nie należy robić tego zupełnie po ciemku, bo może to źle wpłynąć na nasz wzrok, jednak nie warto w tym celu zapalać światła, które rozświetli pokój całkowicie. Pozostawmy sobie opcję półmroku – zdziwimy się, jak często będziemy po nią sięgać.

Pomieszczenie wypoczynkowe musi być również odpowiednio umeblowane. O tym, jakie meble się w nim znajdą i jak będą rozłożone, decyduje po pierwsze nasz budżet, a po drugie przestrzeń, jaką będziemy mięli do dyspozycji. Warto zadbać o łóżko, kanapę, jeden – dwa wygodne fotele, przynajmniej jeden stolik nocny. Można również wstawić do środka szafkę pod telewizor i regał na książki. Urządzenie w pokoju wypoczynkowym czytelni to opcja, która każdemu zagorzałemu czytelnikowi bez wątpienia się spodoba.

Kolejną kwestią jest wystrój. Nie warto w pomieszczeniu wypoczynkowym wykorzystywać motywów krzykliwych, ani zbyt wyrazistych kolorów czy kontrastów. Pamiętajmy, że mamy się w nim przede wszystkim relaksować, wystrój pomieszczenia powinien więc sprzyjać odprężeniu. Aby to osiągnąć najlepiej będzie dobierać elementy wystroju bazując raczej na spójności niż na kontraście. Dobrze sprawdzają się kolory pastelowe, zwłaszcza mające właściwości uspokajające, jak zieleń, beż czy niebieski.

Wnętrze do wypoczynku warto również wyposażyć w urządzenia, z których lubimy korzystać podczas relaksu, takie jak sprzęt grający czy telewizor. Wiele osób relaksuje się również przy konsoli do gier – dlaczego nie miałaby się znaleźć w okolicach telewizora?

Jeśli wiemy już, jak chcemy urządzić swoje wypoczynkowe wnętrze, możemy ruszać na poszukiwania materiałów, dodatków, mebli i urządzeń. Warto zakupy ustawić sobie zgodnie z priorytetem, tak aby nie przekroczyć budżetu wydając duże pieniądze na elementy mało istotne. Szukać możemy wszędzie – w sklepach, wielkopowierzchniowych marketach czy internecie.