Zalety pustaków z betonu komórkowego

plany

Beton komórkowy to materiał budowlany produkowany z  wapna, cementu, proszku aluminiowego, a także piasku. Niekiedy piasek jest zastępowany pyłem pochodzącym z elektrowni. Beton ten jest utwardzany w procesie tzw. autoklawizacji, co sprawia, że w swojej strukturze zawiera mnóstwo bąbelków powietrza. Dzięki temu spada jego gęstość, a jednocześnie wzrasta izolacyjność termiczna. Wytwarza się z niego m.in. pustaki suporeks, niezwykle cenione ze względu na swoje właściwości techniczne i niską cenę. 

Gwarancja optymalnego ocieplenia budynku i nie tylko

Pustaki suporeks powstają zawsze z porządnie napowietrzonej masy cementowej. Odznaczają się przez to ponadprzeciętną lekkością, co w znacznym stopniu ułatwia ich transportowanie na plac budowy i późniejsze użytkowanie w trakcie stawiania obiektu. Występują w zróżnicowanej wielkości i grubości i są niezwykle odporne na szkodliwe działanie zarówno wysokich, jak i niskich temperatur. Istotną ich zaletą jest również wytrzymałość na ogień, co czyni z nich produkty wpływające na wzrost bezpieczeństwa danego budynku.

zuraw

Nie można ponadto nie wspomnieć, że omawiane pustaki są stosunkowo łatwe w obróbce mechanicznej (piłowanie, wiercenie, przycinanie itp.) oraz wykazują się doskonałą wręcz izolacyjnością termiczną. Jeśli chodzi o ich zastosowanie, to najczęściej są wykorzystywane do budowy tradycyjnych domów jednorodzinnych. Nierzadko też służą do wznoszenia ścianek nośnych jedno- oraz dwuwarstwowych (zewnętrznych i wewnętrznych), ścian działowych, przegród, kształtek i nadproży. Na rynku znajdziemy wersje w kolorze białym i szarym. Te pierwsze są nieco tańsze i posiadają przeważnie rozmiar 12 x 24 x 60 cm, drugie zaś mają wielkość 24 x 24 x 49 cm. Oprócz pustaków z betonu suporeks wykonuje się bloczki i cegły. Wszystkie te elementy charakteryzują się atrakcyjną ceną w porównaniu z wyrobami innych marek, co pozwala zmniejszyć koszty inwestycyjne. Mimo to przed zakupem tych materiałów warto najpierw obliczyć w kalkulatorze kosztów budowy, ile dokładnie będziemy musieli na nie przeznaczyć środków finansowych.